reklama

Ako sa pripraviť na prezentáciu v angličtine?

V nasledujúcom článku by som vám rád poradil, ako sa veľmi jednoducho a účinne dokážete pripraviť na prezentáciu v angličtine, alebo v inom cudzom jazyku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Napriek tomu, že viac ako 15 rokov ma živia jazyky a manažujem prekladateľskú agentúru, moja angličtina nie je ani zďaleka dokonalá a kedykoľvek mám prezentovať v angličtine, je to pre mňa výzva, na ktorú sa vždy náležite pripravím. Nebudem vám rozprávať o štruktúre prezentácie ani o vhodných frázach. Takéto tipy a návody si bez problémov nájdete sami na internete. Moje rady sa budú týkať všeobecného postupu, vďaka ktorému sa na konci prezentácie dočkáte potlesku a uznania.

Rada č. 1 Nepodceňuj prípravu!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo veľkej väčšine prípadov mi najviac pomohla poctivá príprava a mal som to šťastie prezentovať v zahraničí pred niekoľko sto-členným auditóriom. Rozvrhnite si čas tak, aby ste boli pripravený povedzme týždeň pred prezentáciou. Toto vám poskytne dostatok času na prípadné „doladenie formy“.

Rada č. 2 Prezentuj len to, čomu rozumieš!

Nie je nič horšie, ako sa snažiť prezentovať myšlienky niekoho iného a úplne najhoršie je, ak danej problematike nerozumiete. Podobne ako spevákovi či hercovi, divák vám musí uveriť.

Rada č. 3 Používaj presnú a profesionálnu terminológiu!

Kľúčom k porozumeniu v komunikácii je používanie platnej a správnej terminológie! Ak ste vedecký pracovník, či podnikateľ, s najväčšou pravdepodobnosťou výborne ovládate terminológiu oblasti, v ktorej pôsobíte a ani rodený hovorca sa vám v tom nevyrovná. Ak si nie ste istý, môžete využiť služby profesionálneho prekladateľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rada č. 4 Správna výslovnosť

Vôbec nie je potrebné mať výslovnosť ako rodený Američan či Angličan. Angličtina je medzinárodný jazyk, a tak to aj všetci berú. Avšak je potrebné dodržať určité štandardy výslovnosti a vyslovovať jasne a dostatočne nahlas. Ak máte problém s výslovnosťou, využite konverziu textu na reč (text to speech) a nechajte si svoju prednášku nahovoriť do zvukového súboru. Ten si môžete prehrávať, kedykoľvek máte chvíľku čas. Výslovnosť aj slovné spojenia sa vám zafixujú v pamäti.

Rada č. 6 Jednoduchá gramatika a syntax

Nesnažte sa použiť zložitú gramatiku a dlhé vety. Najdôležitejší je obsah a pochopenie. Prezentácia nie je beletria. Svoje prezentácie som si vždy nechal skontrolovať (preložiť) rodenému hovoriacemu, ale následne som si ich upravil do zjednodušenej formy. Je potrebné počítať s určitou dávkou stresu, kedy si nespomeniete na výraz, ktorý ste sa naučili pred týždňom. Snažte sa vyjadrovať tak ako inokedy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rada č. 7 Priprav sa na možné otázky z auditória

Ak prednášate na tému, ktorej rozumiete, viete aj anticipovať otázky, ktoré vám budú kladené. Ak ste svojou prednáškou zaujali a presvedčili divákov, nie je ani žiadna hanba povedať, že na túto otázku nepoznáte presnú odpoveď. Je dobré mať pripravené aj všeobecné, tak povediac diplomatické odpovede typu „... môžem s vami len súhlasiť...“.

Na záver jedna osobná rada, vždy si pomyslite na to, že tí ľudia prišli aj kvôli vám a vaša prednáška ich zaujíma. To treba využiť a predať sa!

Jakub Absolon

Jakub Absolon

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Majiteľ prekladateľskej agentúry ASAP-translation.com, s.r.o.. V prekladateľstve pôsobím prakticky od ukončenia vysokoškolského štúdia v roku 1997. Okrem iného organizujem školenia použitia softvéru pre počítačom podporovaný preklad. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťCATjazykoveda

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu