Potrebujte „transcreation‟?

Autor: Jakub Absolon | 18.2.2013 o 17:06 | (upravené 21.2.2013 o 18:09) Karma článku: 3,89 | Prečítané:  289x

„Transcreation‟, alebo inak povedané kreatívny preklad, je adaptáciou tvorivej práce do iného jazyka alebo kultúry. Na rozdiel od bežného prekladu je pri kreatívnom preklade potrebné okrem významu pretlmočiť aj skryté významy a emócie, ktorých nositeľom je originálny text.

Najčastejšie sa služby kreatívneho prekladu využívajú pri preklade marketingových textov ako napr. slogany, názvy produktov či značiek. Aj keď reklamná kampaň môže byť úspešná v jednej krajine, jej posolstvo sa môže minúť účinku v inej krajine, preto musí byť náležite lokalizovaná. Toto platí aj pre jazyky, kde nie sú s bežným porozumením problémy ako napr. preklady medzi českým a slovenským jazykom.


Realizácia kreatívneho prekladu je samozrejme náročnejšia ako pri bežnom preklade, a preto aj drahšia. Náročnejšia je nielen časovo ale aj personálne, nakoľko samotná dokonalá znalosť jazyka tu nepostačuje. Kreativita je pri „transcreation‟ nutnosť. Platí to však aj opačne - teda kreativita nenahradí jazykovú znalosť. Preto by sa zákazníci mali spoliehať na dodávateľov so skúsenosťami a personálnym zabezpečím v tejto oblasti, ktorí dokážu dosiahnuť čo najlepší výsledok vytvorením tímu kvalitných prekladateľov a korektorov. Pri preklade sloganov sa zákazníkovi zvyčajne ponúkne niekoľko verzií prekladu spolu so spätným prekladom. Ten poslúži zákazníkovi ako pomôcka pri rozhodovaní sa pre konkrétny preklad. Niekedy je potrebné, aby bol v preklade dodržaný napr. výskyt určitého písmena, ak je napríklad „o“ v slogane nahradené okrúhlym logom. Inokedy je potrebné sa sústrediť na podobnosť zvukovej verzie textu. Práca na takýchto prekladoch je skutočne zaujímavá a je spestrením pri často jednotvárnych bežných prekladoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?