Kauzy fiktívnych webových stránok a zákon o štátnom jazyku

Autor: Jakub Absolon | 25.11.2011 o 11:30 | (upravené 21.2.2013 o 18:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Predčasom sa v televízii a rozhlase medializovala kauza fiktívnych webových stránok ministerstiev a iných štátnych orgánov. Bolo vznesené podozrenie, že ide o úmyselné zavádzanie občanov. Nikde sme sa však nedočítali, prečo je možné takto jednoducho zavádzať.

Ako príklad bola uvedená stránka www.ministerstvospravodlivosti.sk, ktorá však nebola oficiálnou stránkou ministerstva spravodlivosti. Hovorca ministerstva pre RTVS uviedol: „Rezort upozorňuje, že ide o fiktívnu stránku ministerstva, ktorá bola zaregistrovaná a zriadená bez vedomia ministerstva spravodlivosti a v súčasnosti preverujeme konanie prevádzkovateľa tejto domény. Záverom môže byť aj prípadné podanie trestného oznámenia.“.

Toľko správa z médií. V súčasnosti je stránka na predaj a všetok obsah z nej bol odstránený. Nie som právnik, a nebudem sa preto zaoberať problémom, či išlo alebo nešlo o trestný čin. Oveľa viac ma však prekvapila skutočnosť, že nikomu nevadí (mne to vadí niekoľko rokov), že názvy domén štátnych orgánov Slovenskej republiky sú v cudzom jazyku, nezrozumiteľnom prevanej väčšine občanov.

Ministerstvo spravodlivosti SR                    www.justice.gov.sk
Ministerstvo financií SR                                www.finance.gov.sk
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR        www.minedu.sk
Ministerstvo hospodárstva SR                    www.economy.gov.sk
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR            www.employment.gov.sk
Ministerstvo zdravotníctva SR                      www.health.gov.sk
Ministerstvo vnútra SR                                  www.minv.sk
Ministerstvo kultúry SR                                 www.culture.gov.sk

Takže z 13 ministerstiev má 9 názov domény v cudzom jazyku. Najvtipnejšie je, že to platí aj pre Ministerstvo kultúry, ktoré sa zo zákona stará o ochranu štátneho jazyka. Citujem zo zákona o štátnom jazyku SR paragraf 2., odsek (3) "Kodifikovanú podobu štátneho jazyka schvaľuje a zverejňuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo kultúry“) na svojej internetovej stránke."

Na stránke www.GOV.sk sa ďalej dočítame, že aj iné úrady používajú zahraničné názvy domén.

Jednotka pre riešenie počítačových incidentov      www.csirt.gov.sk (z anglického Computer Security Incident Response Team) Čudujem sa, že v našom hlavnom meste nestretávame vyšetrovateľov v tričkách CSI Bratislava.
Fond národného majetku Slovenskej republiky    www.natfund.gov.sk (z anglického National Property Fund of the Slovak republic)
Protimonopolný úrad SR                                     www.antimon.gov.sk (z anglického Antimonopoly Office of the Slovak Republic)
Správa štátnych hmotných rezerv SR                www.reserves.gov.sk (z anglického State Material Reserves of Slovak Republic)
Telekomunikačný úrad SR                                  www.teleoff.gov.sk
Úrad geodézie, kartografie a katastra SR        www.geodesy.gov.sk
Úrad na ochranu osobných údajov SR             www.dataprotection.gov.sk (z anglického The Office for Personal Data Protection of the Slovak republic)
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR    www.normoff.gov.sk (z anglického Slovak Office of Standards, Metrology and Testing)
Úrad priemyselného vlastníctva SR                  www.indprop.gov.sk (z anglického Industrial Property Office of the Slovak Republic)

 

V zákone o štátnom jazyku sa píše: "§ 3 Používanie štátneho jazyka v úradnom styku, (1) Štátne orgány, orgány územnej samosprávy, iné orgány verejnej správy, nimi zriadené právnické osoby a právnické osoby zriadené zákonom5) používajú v úradnom styku štátny jazyk; tým nie je dotknuté používanie jazykov národnostných menšín v úradnom styku
podľa osobitného predpisu5aa) a používanie iných jazykov v úradnom styku s cudzinou v súlade so zaužívanou praxou v medzinárodnom styku."

Ak by sa kompetentní chceli brániť tvrdením, že ide !len! o názvy domén a pri vyhľadávaní sa zobrazí celý názov v štátnom jazyku moja odpoveď je áno, na šťastie, nezabezpečili to však naše úrady ale vyhľadávač, ktorý väčšina ľudí používa. Z môjho pohľadu táto skutočnosť len podčiarkuje nepochopenie časti úradníkov, že oni sú tu pre občanov a nie naopak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?